Iepatikušās preces
Mans profils

Jūsu pirkumu grozs ir tukšs!

9 lieldienu tradīcijas un rotaļas

2022/03/21Party Inbox

9. Lieldienu galda sagatavošana

Jau gadsimtiem ilgi svētki cilvēkiem saistās ne tikai ar tradīcijām, bet arī ar gardu mielastu. Lai gan pats svarīgākais ēdiens Lieldienās ir olas, var gatavot arī citus ēdienus, bet vēlams pieturēties pie apaļiem ēdieniem, kas simbolizē sauli un jaunatnākušo pavasari - kūkas, pashas, zirņi, salāti apaļās bļodās. Tā kā pavasaris saistās arī ar raibumu un krāsainību, iesakām iegādāties dažādus galda klāšanas aksesuārus, kā arī Lieldienu dekorācijas kas palīdzēs radīt īpašu noskaņu svētku dalībniekiem.

9 lieldienu tradīcijas un rotaļas

Lieldienas ir daudzpusīgi svētki, kuros ietvertas gan kristīgās, gan senlatviešu tradīcijas, kā arī redzama ietekme no citām pasaules paražām. Tieši tāpēc arī var atškirties Lieldienu svinēšanas datums - Rietumu pasaulē tas sakrīt ar pirmo svētdienu pēc pavasara ekvinokcijas pirmā pilnmēness, tomēr Austrumu baznīcas vēl joprojām seko vecā stila kalendāram, līdz ar to Lieldienu datums, teiksim, pareiztīcīgo draudzē tiks svinēts citos datumos. 

Lai arī kurām tradīcijām Tava ģimene sekotu, esam apkopojuši visjautrākās mūsdienu Lieldienu rotaļas un tradīcijas, kuras varēsi baudīt kopā ar ģimeni jau šajā pavasarī gan Lieldienās, gan pirms tām! 

 

1. Pavasarīga pastaiga dabā


Tā kā Lieldienas ir pavasara mošanās svētki, gatavojoties svētkiem iesakām doties ar ģimeni kopīgā pastaigā uz tuvāko mežu, meklējot pūpolus, bērzu vai lazdu zarus! Noteikti ievērojiet, lai tas nenotiktu Zaļajā ceturtdienā, kad dabas veltes no meža un lauka ārā nest nedrīkst, jo ticēja, ka tā mājā var ienest čūskas un kukaiņus. Labāk pastaigu ieplānot nedēļu pirms Lieldienām, meklējot dažādus zaļumus, ko vēlāk mājās var izmantot kā Lieldienu svētku noformējumu. Mājas rotāšana ar sadīgušu zāli un ziediem ir bijusi svarīga tradīcija, līdz ar to, ja nu tomēr nesanāk pašiem šos zaļumus atrast, vienmēr variet izlīdzēties ar ziedu veikalā atrodamo vai iegādāties mākslīgās sūnas un ziedu virtenes, lai izdaiļotu savu mājokli.

9 lieldienu tradīcijas un rotaļas

2. Pūpolu svētdiena

Pūpolu svētdiena jeb palmu svētdiena savu nosaukumu ir ieguvusi no palmu zariem, kas šajā svētdienā baznīcās tiek svētīti. Latvijā, kur palmas neaug, to vietā tiek svētīti pūpoli, kas ir pirmie pavasara vēstneši. Lieldienu paražas vēsta, ka Pūpolu svētdienā kādam no mājiniekiem jāpieceļas pirmajam un pārējie jānoper ar pūpolu žagariņiem, lai vairotu visu tuvinieku veselību. Kamēr per mājiniekus, jāskaita pantiņš: „Apaļš kā pūpols, apaļš kā pūpols, veselība iekšā, slimība ārā.” Šī aktivitāte bērniem parasti paliek atmiņā kā ļoti īpaša, it sevišķi tad, ja vecāki ļauj, ka noper arī viņus! Kad tad vēl būs tāda iespēja? 

9 lieldienu tradīcijas un rotaļas

3. Olu krāsošana

Lieldienu tradīcijas nav iedomājamas bez olu krāsošanas! Ola simbolizē saules gaismu, jaunu dzīvību un auglību. Llieldienu tradīcijas Latvijā diktē, ka olas krāsojam dabīgos materiālos - ietītas dažādos zaļumos, garšaugos un vārītas sīpolu mizāš, mellenēs vai pat sarkano kāpostu novārījumā. Tādā veidā katra ola pārtop par krāšņu mākslas darbu, ar ko ikkatrs olu krāsotājs var lepoties. Senlatvieši ticēja, ka kopīgi krāsojot olas ģimene veicina savu saticību, tāpēc vari kopā ar bērniem izveidot Lieldienu radošo darbnīcu un skatīties, cik unikālas olas jums katram iznākušas. Kad olas nokrāsotas, kārto tos kādā skaistā traukā un dekorē to ar dabiskām sūnām un dekoratīviem oļiem. 

4. Lieldienu olu ripināšana


Kad jau pienācis Lieldienu rīts, variet kopā ar bērniem organizēt dažādas Lieldienu rotaļas. Viena no populārākajām Lieldienu spēlēm ir olu ripināšana, sarūpē dēli, speciālu renīti vai atrodi kādu uzkalniņu un liec spēles dalībniekiem pa vienam ripināt lejā savu olu. Katrs nākamais spēlētājs cenšas izkustināt pirmā olu, ja tā notiek, tad šis spēlētājs var savākt izkustināto olu. Ja tomēr mēģinājums nav veiksmīgs, ola paliek kur bijusi un nākmais spēlētājs var cīnīties nu jau par divām olām. Uzvar tas, kuram spēles beigās sanācis iegūt visvairāk olu.

9 lieldienu tradīcijas un rotaļas

5. Olu meklēšana

Vēl kāda svarīga Lieldienu aktivitāte bērniem ir olu meklēšana, kur Lieldienu zaķis no rīta paspējis apciemot gandrīz ikvienu ģimeni ar bērniem un dārzā izdējis gan izkrāsotās Lieldienu olas, gan arī pa kādai šokolādes olai. Lai tās visas atrastu, mazākajiem ģimenes locekļiem jāņem groziņš un jāiet šīs dāvanas meklēt. Vecāki var iepriekš paskaidrot, kur tad zaķis tieši cilpojis un olas atstājis, vai arī jau iepriekš izlikt īpašas norādes mazajiem olu medniekiem.

6. Olu kaujas

Lieldienu tradīcijas neatņemama sastāvdaļa ir arī olu kaujas, jo lielījās ne tikai ar skaisti izkrāsotām olām, bet bija svarīgi arī noskaidrot, kuram tad izdevusies tā visstiprākā. Lieldienu spēles noteikumi ir pavisam vienkārši, abas spēles dalībnieki sitas ar abiem olu galiem, tas kurš uzvar var spēli turpināt pret citiem pretiniekiem. Zaudētājs gan var savu olu apēst, bet nedrīkst aizmirst uzbērt tai sāli, citādāk nākamajā gadā vajadzēs daudz melot.

9 lieldienu tradīcijas un rotaļas

7. Lieldienu šūpoles

Ja nu jāizvēlas bērnu mīļākās Lieldienu paražas, tad šūpošanās droši vien ir viena no galvenajām tradīcijām. Lieldienās ikkatram kārtīgi jāizšūpojas, lai vasarā nekož odi un dunduri, turklāt pietiekami daudz šūpojoties varot aizbiedēt lietu un pieaicināt pavisam saulainu vasaru.  

9 lieldienu tradīcijas un rotaļas

8. Lieldienu spēles telpās

Lieldienās laikapstākļi nelutina ar saulainu laiku? Tad ir īstais laiks, lai nodarbotos ar rokdarbiem, mājas dekorēšanu un citām interesantām aktivitātēm! Variet kopā ar bērniem izpušķot salasītos bērzu zarus vai iegādāto koka dekoru galdam ar krāsainām lentītēm un plastmasas oliņām. Kopīgi variet pagatavot kādu ar Lieldienām saistītu gardumu vai arī iemācīties spēlēt tādas vienkāršas spēles kā “Kur ir snīpis?”, “Si, si, sietiņ”.

9 lieldienu tradīcijas un rotaļas

Vairāk ideju

Seko mums Instagram #ŠEITDZĪVOSVĒTKI

.. Girl .. Or.. Boy... Un arī lielām meitenēm patīk vienradži Nav puišu un meiteņu krāsas - ir vienkārši mīļākās krāsas ❤️ Starp mums meitenēm runājot

Vietne www.partyinbox.lv izmanto sīkdatnes. Ja piekrītat sīkfailu lietošanai, noklikšķiniet uz pogas "Es piekrītu" vai turpiniet pārlūkošanu. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot tīmekļa pārlūkprogrammas iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Vairāk par sīkdatnēm varat izlasīt mūsu konfidencialitātes politikā.

UZMANĪBU! PIEDĀVĀJAM ARĪ HĒLIJA BALONU PIEGĀDI NO VEIKALA RĪGĀ - JAU TAJĀ PAŠĀ DIENĀ!