Iepatikušās preces
Mans profils

Jūsu pirkumu grozs ir tukšs!

Mātes diena - kad un kā to svin latvijā un pasaulē

2024/04/19Party Inbox

Mātes diena - kad un kā to svin Latvijā un pasaulē

Mātes diena ir sena tradīcija, kas veltīta to neticamo sieviešu godināšanai, kuras ar savu mīlestību un nelokāmu atbalstu ir veidojušas mūsu dzīvi. Tā ir diena, kad mēs sanākam kopā, lai godinātu ģimenes sirdi un izteiktu pateicību par visu, ko mūsu mātes ir darījušas mūsu labā. Šajā rakstā mēs iedziļināsimies Mātes dienas izcelsmē, izpētīsim tās attīstību Latvijā un pasaulē, kā arī dosim idejas, kā svinēt šo īpašo dienu.

Mātes diena - kad un kā to svin latvijā un pasaulē

Māmiņdienas vēsture

Mātes godināšanas jēdziens aizsākās jau seno civilizāciju laikos, kur mātes figūras tika cienītas un svinētas, izmantojot dažādus rituālus un svētkus. Šīs senās paražas lika pamatu mūsdienu Mātes dienas svinībām, uzsverot mātišķās mīlestības un upurēšanās nozīmi.

Pirmās ziņas par mātes godināšanu atrodamas pagānu svētkos senajā Grieķijā par godu Rejai, dievu mātei. Arī Romā atrodamas līdzīgas svinības par godu Kibelei, dieviešu mātei, kas tika pielūgta jau 250. gadā p.m.ē. Arī latviešu mitoloģijā atradīsim līdzīgas saknes mātes godināšanai, turklāt māšu skaits, kas godināts, ir visai liels un katrai aizgādniecībā bijis cits aspekts. Bieži vien latviešu mitoloģijā Māra tiek uzskatīta par Pasaules Māti un tai ir daudz dažādu pakārtotu mātes dievību - Zemes māte, Veļu māte, Laima, Lopu māte, Meža māte, Jūras māte u.c. Māras dienu (tautā sauktu arī par Mātes dienu vai Maizes dienu) svinēja 15. augustā.

Cauri gadiem Mātes diena izplatīta arī caur baznīcas tradīcijām, piemēram, 17. gadsimtā Anglijā gavēņa ceturtajā svētdienā tika atzīmēta diena, ko sauca par "Mātes svētdienu". Šī diena tika atvēlēta visām mātēm Anglijā, un kalpotāji, kas dzīvoja sava darba devēja dzīvesvietā, tika mudināti doties mājās un pavadīt dienu kopā ar savām mātēm. 

Mūsdienu Mātes dienas tradīciju aizmetņi ir meklējami 20. gadsimta sākumā, daļēji pateicoties Annas Džārvisas centieniem. Anna Džārvisa bija zaudējusi māti un, uzskatot, ka bērni mēdz atstāt māti novārtā, līdz ir par vēlu, viņa sāka aģitēt par Mātes dienas atzīmēšanu valsts mērogā. Viņa pārliecināja savu baznīcu svinēt Mātes dienu savas mātes nāves otrajā gadadienā — maija otrajā svētdienā. Tajā laikā Džārvisa un viņas atbalstītāji uzsāka arī vēstuļu rakstīšanas kampaņu ministriem, uzņēmējiem un politiķiem, aģitējot, ka nepieciešama nacionāla mēroga Mātes diena, līdz 1914. gadā tie oficiāli tika atzīti par svētkiem ASV. 

Mātes diena - kad un kā to svin latvijā un pasaulē

Kad ir Mātes diena?

Lai gan pasaulē vērojami dažādi datumi šīs dienas atzīmēšanai, Latvijā Mātes diena tiek atzīmēta maija otrajā svētdienā. Neatkarīgi no tā, vai Mātes diena tiek atzīmēta martā, maijā vai jebkurā citā mēnesī, tā kalpo kā universāla iespēja visur paust pateicību un mīlestību pret mātes tēliem. Arī Latvijā ap šo svētku datumu bieži redzami dažādi pasākumi, koncerti, kuros godinām savas ģimenes sirdi un dvēseli. Ierasts kā skolās, tā bērnudārzos gatavot Mātes dienas apsveikumus, arī pieaugušie bieži apsveic savu mammu šajā īpašajā dienā ar kādu dāvanu vai ziediem.

Mātes dienas tradīcijas

Mātes dienas tradīcijas dažādās kultūrās un reģionos atšķiras, un katrai no tām ir savas unikālās paražas un rituāli, tomēr galvenokārt visu svinību mērķis ir godināt mammas, vecmāmiņas un vecvecmāmiņas. 

Dāvanu pasniegšana

Viena no visizplatītākajām Mātes dienas tradīcijām ir dāvanu pasniegšana kā atzinības un mīlestības apliecinājums. Tradicionālās dāvanas ietver ziedus, īpaši pavasara ziedus, piemēram, narcises un tulpes, kā arī apsveikuma kartītes. Šokolādes un citi gardumi arī ir populāra dāvanu izvēle.

Īpašas maltītes

Daudzas ģimenes svin Mātes dienu, cienājot savas māmiņas ar īpašu maltīti, neatkarīgi no tā, vai tās ir brokastis gultā, mājās gatavotas vakariņas vai maltīte iecienītākajā restorānā. 

Kopā pavadīts laiks

Mātes diena tradicionāli saistās ne tikai ar materiālām dāvanām, bet arī ar kvalitatīva laika pavadīšanu kopā ar savām māmiņām. Neatkarīgi no tā, vai tā ir nesteidzīga pastaiga pa parku vai vienkārši atpūta mājās, galvenā uzmanība tiek pievērsta paliekošu atmiņu radīšanai un ģimenes saikņu stiprināšanai.

Mātes diena - kad un kā to svin latvijā un pasaulē

Pašdarināti rokdarbi

Arī bērni bieži iesaistās Mātes dienas svinībās, izgatavojot savām māmiņām pašdarinātus amatniecības izstrādājumus vai kartiņas. Šie sirsnīgie apsveikumi, kas bieži vien ir veidoti ar mīlestību un rūpību, ir īpaši nozīmīgi māmiņām un tiek loloti kā dārgas piemiņas lietas.

Mammu palutināšana

Daudzas mammas novērtē iespēju Mātes dienā tikt palutinātas un atpūsties no ikdienas darbiem un rūpēm. Atpūta var ietvert spa dienu, masāžu vai vienkārši kādu laiku atpūtai un relaksācijai.

Vecmāmiņu godināšana 

Mātes diena ir ne tikai māmiņu svinīas, bet arī vecmāmiņu un citu mātišķu personu godināšana. Ģimenes var paplašināt savus svētkus, iekļaujot tajos vecmāmiņas, krustmātes un tantes, tā izrādot atzinību par viņu gudrību, mīlestību un padomu.

Mātes dienas dāvanas

Ideālas Mātes dienas dāvanas atrašana, lai izteiktu savu mīlestību un atzinību, var būt izaicinošs uzdevums. Neatkarīgi no tā, vai meklējat sentimentālu vai praktisku dāvanu, šeit ir dažas idejas, lai iedvesmotu jūsu Mātes dienas dāvanu izvēli:

  1. Personalizētas rotaslietas: apsveriet iegādāties kādu personalizētu rotaslietu, piemēram, kaklarotu vai rokassprādzi, uz kuras ir iegravēts īpašs vēstījums vai mammas iniciāļi.

  2. Spa dāvanu grozs: palutini savu mammu ar greznu spa pieredzi mājās ar rūpīgi izstrādātu spa dāvanu grozu. Ietveriet vannas sāļus, mitrinošus losjonus, aromātiskas sveces un plīša halātu, kas nodrošina maksimālu komfortu.

  3. Fotoattēlu albums: izveidojiet lolotu ģimenes fotoattēlu kolekciju. Pievienojiet ar roku rakstītas piezīmes, parakstus un atmiņas, lai izveidotu sirsnīgu piemiņu, ko mamma glabās daudzus gadus.

  4. Ēdienu gatavošanas nodarbība: ja mammai patīk gatavot, apsveriet iespēju viņai uzdāvināt ēdiena gatavošanas nodarbību, kurā viņa varēs apgūt jaunas prasmes un receptes no profesionāliem šefpavāriem.

  5. Personalizēts mājas dekors: izrotājiet savas mammas māju ar personalizētiem dekoriem, piemēram, pielāgotiem foto rāmjiem, dekoratīviem spilveniem vai lielformāta ģimenes fotoattēlu.

  6. Abonaments: palutiniet savu mammu ar abonamentu, kas ir pielāgots viņas interesēm, neatkarīgi no tā, vai tas ir ikmēneša grāmatu klubs, gardēžu ēdienu piegāde, mīļākā žurnāla abonaments vai viņas iecienītāko filmu un TV šovu straumēšanas pakalpojums.

  7. Piedzīvojumu dāvanu kuponus: uzdāviniet neaizmirstamus piedzīvojumus, izmantojot kuponus tādām aktivitātēm kā vīna degustācija, nedēļas nogales atpūta vai biļetes uz koncertu vai izrādi.

Neatkarīgi no tā, kā to atzīmēsiet šogad - ar tradicionālām dāvanām, radošiem žestiem vai kvalitatīvi pavadītu laiku kopā, paud pateicību un atzinību mammai, vecmāmiņai, tantei un krustmātei, kas bagātina Tavu dzīvi ar savu bezgalīgo mīlestību un nelokāmo atbalstu.

Mātes diena - kad un kā to svin latvijā un pasaulē

Vairāk ideju

Seko mums Instagram #ŠEITDZĪVOSVĒTKI

.. Girl .. Or.. Boy... Un arī lielām meitenēm patīk vienradži Nav puišu un meiteņu krāsas - ir vienkārši mīļākās krāsas ❤️ Starp mums meitenēm runājot

Vietne www.partyinbox.lv izmanto sīkdatnes. Ja piekrītat sīkfailu lietošanai, noklikšķiniet uz pogas "Es piekrītu" vai turpiniet pārlūkošanu. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot tīmekļa pārlūkprogrammas iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Vairāk par sīkdatnēm varat izlasīt mūsu konfidencialitātes politikā.

UZMANĪBU! PIEDĀVĀJAM ARĪ HĒLIJA BALONU PIEGĀDI NO VEIKALA RĪGĀ - JAU TAJĀ PAŠĀ DIENĀ!