Pakalpojumi
Iepatikušās preces
Mans profils

Jūsu pirkumu grozs ir tukšs!

Mārtiņdiena: tradīcijas un ticējumi

2024/09/12Party Inbox

Kas ir Mārtiņdiena un kad tā tiek svinēta?

Mārtiņdiena jeb Mārtiņi ir vieni no nozīmīgākajiem latviešu gadskārtu svētkiem, kas nāk pēc Miķeļiem, un tradicionāli iezīmē rudens noslēgumu un ziemas sākumu. Šie svētki ir cieši saistīti ar latviešu lauku dzīvi, senām tradīcijām un ticējumiem, kas gadsimtiem ilgi ir veidojuši latviešu kultūras mantojumu.

Mārtiņdiena tiek svinēta katru gadu 10. novembrī. Šie svētki ir nosaukti par godu Svētajam Mārtiņam – kristīgajam svētajam, kas bija slavens ar savu devīgumu un līdzcietību. Pēc latviešu tautas ticējumiem, Mārtiņdiena ir diena, kad beidzas rudens darbi un sākas tumšais ziemas periods. Šī diena iezīmē arī robežu starp vasaru un ziemu, un simbolizē dabas cikla pāreju.

Mārtiņdiena: tradīcijas un ticējumi

Mārtiņdienas tradīcijas un simboli

Latviešu Mārtiņdienas tradīcijas ir bagātas ar dažādām darbībām un simboliem, kas saistīti ar ražas novākšanu un sagatavošanos ziemai. Šajā dienā senie latvieši atzīmēja ražas beigas, un cilvēki pulcējās svinēt ar kopīgām maltītēm, dziesmām un dejām.

Lūk, dažas no būtiskākajām Mārtiņdienas tradīcijām un simboliem:

  1. Ražas svinības – Mārtiņi iezīmē laiku, kad visi lauku darbi ir pabeigti. Cilvēki pateicās par labo ražu un gaidāmo ziemu, pavadot vakarus pie bagātīgi klātiem galdiem. Tradicionāli galdā likti dažādi ēdieni, piemēram, gailis, cūkas galva, zirņi un pīrāgi.

  2. Mārtiņdienas tirgus – daudzviet Latvijā notika Mārtiņdienas tirgi, kur cilvēki pirka un pārdeva ražas labumus, dzīvniekus un amatniecības izstrādājumus. Tas bija laiks, kad cilvēki gatavojās ziemai, iepērkot nepieciešamos krājumus.

  3. Masku gājieni jeb Budēļi – viena no ievērojamākajām tradīcijām ir Mārtiņdienas masku gājieni, kurus dažviet dēvē arī par budēļu gājieniem. Budēļi jeb masku tēli, tērpušies dažādos dzīvnieku vai mitoloģiskos kostīmos, devās no mājas uz māju, nesot svētību un prieku. Šie gājieni simbolizēja saules ceļu uz ziemas guļu, un maskās tērptie cilvēki simbolizēja senču garus, kas palīdzēja nodrošināt laimes un labklājības pilnu ziemas laiku.

  4. Dzīvnieku simbolika – gailis un zirgs bieži vien bija Mārtiņdienas simboli. Mārtiņdienā ziedojot gaili, cilvēki lūdza labu ražu nākamajā gadā. Zirgs tika uzskatīts par dzīvnieku, kas pārstāv spēku un izturību, un tā simbolika bieži parādījās svētku rituālos.

  5. Dziesmas un dejas – svinības bieži vien pavadīja tautas dziesmas un dejas, kas radīja dzīvīgu atmosfēru. Mārtiņdienas dziesmas bieži vien bija par ražu, dabu un sauli, izrādot pateicību dabas spēkiem.

Mārtiņdiena: tradīcijas un ticējumi

Mārtiņdienas ticējumi

Laika zīmes

Viena no galvenajām Mārtiņdienas tradīcijām bija dabas zīmju vērošana, lai prognozētu nākamās ziemas laika apstākļus. Senie latvieši uzskatīja, ka dabas parādības šajā dienā varēja sniegt ieskatu par to, cik gara un auksta būs ziema. Piemēram, ja Mārtiņdienā sniga sniegs, tas nozīmēja, ka gaidāma gara un barga ziema, bet ja šajā dienā pūta stiprs vējš, tas liecināja, ka būs vētraina ziema. Savukārt ja Mārtiņdienā kokiem vēl turas lapas, tad tas nozīmēja, ka pēc Jurģiem (23. aprīlī) vēl ilgi nebūs zāles.

Ticējumi par darbu un naudu

Ar Mārtiņiem saistījās arī daudz praktisku ticējumu par ikdienas dzīvi. Tika uzskatīts, ka Mārtiņdienas vakarā nedrīkstēja strādāt smagus darbus, jo tas varētu piesaistīt nelaimi. Tāpat bija ticējums, ka šajā dienā nevajadzēja aizdot naudu – citādi visa gada garumā nauda tiks izšķērdēta. Tādējādi Mārtiņi bija ne tikai svētki, bet arī laiks, kad cilvēki centās pievērst uzmanību tam, ko viņi dara, lai nākamais gads būtu veiksmīgs.

Ar dzīvniekiem saistītie ticējumi

No Mārtiņiem līdz Ziemassvētkiem bija svarīgi stāstīt pasakas un minēt mīklas, jo ticēja, ka tas veicinās cūku labu barošanos un augšanu. Uzskatīja arī, ka Mārtiņa dienā lācis meklēja īpašas zāles, kuras ēdot tas aizmiga un pavadīja visu ziemu guļot. Ļoti interesants ir arī ticējums par prusakiem: ja Mārtiņos prusakiem atteic vietu ar vārdiem: "Sarkani kundziņi, uz priekšu vietas jums nav!", tad tie iznīks.

Mūsdienu Mārtiņdienas svinības

Lai gan daudzas no senajām Mārtiņdienas tradīcijām ir palikušas vēsturē, šie svētki joprojām tiek svinēti ar lielu prieku un cieņu pret senču kultūru. Mūsdienās cilvēki joprojām svin Mārtiņus, atzīmējot ražas noslēgumu un ziemas sākumu ar svinībām ģimenes un draugu lokā. Skolās un kultūras namos bieži tiek rīkoti Mārtiņdienas pasākumi, kur bērni pārģērbjas maskās, dzied tautas dziesmas un piedalās rotaļās.

Arī Mārtiņdienas masku gājieni ir saglabājušies, īpaši laukos un mazākās kopienās. Tās ir iespēja gan lieliem, gan maziem izbaudīt kopības sajūtu un atgādināt par senču ticējumiem.

Mārtiņdiena: tradīcijas un ticējumi

Vairāk ideju

Seko mums Instagram #ŠEITDZĪVOSVĒTKI

.. Girl .. Or.. Boy... Un arī lielām meitenēm patīk vienradži Nav puišu un meiteņu krāsas - ir vienkārši mīļākās krāsas ❤️ Starp mums meitenēm runājot

Vietne www.partyinbox.lv izmanto sīkdatnes. Ja piekrītat sīkfailu lietošanai, noklikšķiniet uz pogas "Es piekrītu" vai turpiniet pārlūkošanu. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot tīmekļa pārlūkprogrammas iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Vairāk par sīkdatnēm varat izlasīt mūsu konfidencialitātes politikā.

UZMANĪBU! Sakarā ar Party Inbox paplašināšanos uz 2 fiziskajiem veikaliem Rīgā - lūdzam sazināties ar konkrēto veikalu par interesējošās preces pieejamību veikalā!